• Koło Turystyczne

• SZKOLNE KOŁO TURYSTYCZNE

• W Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej

działa Szkolne Koło Turystyczne.

Koło powstało w marcu 2016r. Pomysł utworzenia koła powstał w odpowiedzi na potrzeby i zainteresowania uczniów naszej szkoły. Inicjatorką i opiekunem koła jest nauczycielka w.f., przewodnik górski beskidzki, Renata Strzelińska. Działalność koła opiera się na współpracy grona pedagogicznego i rodziców.

W naszej szkole ruch turystyczny istniał od zawsze. Inicjowali go miłośnicy krajoznawstwa   i nauczyciele związani z harcerstwem: przewodnik turystyczny, nauczyciel w.f., Pan Tadeusz Uczniak, nauczyciel fizyki, Pan Zbigniew Krauze. Swoją pasję do górskich wędrówek przekazywali wielu pokoleniom uczniów.

Program zajęć pozalekcyjnych w zakresie krajoznawstwa i turystyki został stworzony z myślą o rozwijaniu indywidualnych zainteresowań uczniów, pogłębianiu ich wiedzy o otaczającym środowisku i możliwościach aktywnego spędzania wolnego czasu. Z oferty koła korzystają uczniowie od najmłodszych do najstarszych klas. Przedmiotem penetracji Koła są głównie Beskidy, ich kultura, historia i geografia, a szczególnie najbliższy nam rejon Babiej Góry, Beskidu Makowskiego, Wyspowego i Gorców. Uczniowie podczas wędrówek mogą zbierać punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT), która jest nadawana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze (PTTK). Działalność turystyczna sprawia dzieciom dużo satysfakcji, pokonanie trasy daje poczucie odniesienia sukcesu, a informacje zdobyte podczas wycieczek podnoszą w ich oczach rangę rodzinnej miejscowości, regionu i ojczystego kraju. Wspólne wędrowanie jest również doskonałą formą integracji całej szkolnej społeczności. Wśród organizowanych wycieczek Koło bierze udział w imprezach cyklicznych, do których należą: Rajd Babiogórski (PTTK Sucha Beskidzka), Rajd Szlakiem Karola Wojtyły (SP Skawica), Powiatowy Rajd na Leskowiec (SP Krzeszów).

R. Strzelińska

Poniżej zdjęcia z poszczególnych rajdów (kliknij na wybrane zdjęcie, aby przejść do galerii):

28 kwietnia 2018r.:

Rajd pieszy: Sidzina – Wlk. Polana- Hala Krupowa – Bystra Podh.

26 maja 2018r.:

Rajd pieszy: Luboń Mały – Luboń Wielki, schronisko PTTK – Rabka Zaryte – Rabka Zdrój.

6 czerwca 2018r.:

XVII Powiatowy Rajd Młodzieży Gimnazjalnej o Puchar Wójta Gminy Stryszawa: Targoszów – Leskowiec – Groń Jana Pawła II, „Na Beskidzkim Szlaku”.

40 RAJD SZLAKIEM KS. KARD. KAROLA WOJTYŁY

W dniu 10 września 2018r. w Skawicy, odbył się 40 Rajd Szlakiem ks. Kard. Karola Wojtyły, upamiętniający ostatnią wędrówkę kardynała przed wyborem na Stolicę Piotrową.  W rajdzie wzięli udział uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Bystrej Podh., z opiekunami: Panią Barbarą Binkuś i Panią Renatą Strzelińską. Rajd rozpoczął się Mszą świętą w kościele w Skawicy. Trasa pieszej wędrówki wiodła ze Skawicy Suchej Góry, dosyć stromym podejściem na Halę Krupową i dalej pasmem Policy na przełęcz Lipnicką.(RS)

RAJD BABIOGÓRSKI

Dnia 13 września 2018r. z inicjatywy PTTK Sucha Beskidzka, odbył się Rajd Babiogórski pod hasłem: „Czyste góry dla turystów – dzięki turystom” .Szkołę Podstawową z Bystrej Podh. reprezentowali na tym rajdzie uczniowie klas trzecich gimnazjum, pod opieką: Pani Urszuli Stopiak, Pana Mariusza Czarnoty i Pani Renaty  Strzelińskiej. Babią Górę zdobyliśmy wchodząc Głównym Szlakiem Beskidzkim od strony przełęczy Lipnickiej przez Sokolicę, następnie zeszliśmy przez przełęcz Bronę do Schroniska na Markowych Szczawinach i dalej do Zawoi Markowe Rówienki.     Na mecie, uczestnicy rajdu, mogli wspólnie posilić się i spędzić czas przy ognisku.(RS)

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 2018r.

Na szlaku I wojny światowej –  Cmentarz na Jabłońcu - 10 listopada 2018r.

Limanowa i jej okolice pamiętają czasy jednej z najkrwawszych walk I wojny światowej. To tutaj w listopadzie i grudniu 1914r. Legiony J. Piłsudskiego i  Armia Austro-Węgierska odbiła atak Rosjan. Dnia 10 listopada 2018r. uczniowie szkolnego koła turystycznego z Bystrej Podh. uczestniczyli w wycieczce szlakiem tych wydarzeń. Byliśmy na Przełęczy E. Rydza- Śmigłego, gdzie znajduje się krzyż i obelisk upamiętniający  miejsce walk I Pułku Legionów , który stacjonował u podnóża Mogielicy, w Jurkowie i Chyszówkach. Z Przełęczy Słopnickiej wyruszyliśmy  przez Cichoń i Ostrą w stronę Limanowej odwiedzając cmentarze z czasów I wojny światowej: na wzgórzu Golców  oraz  reprezentacyjny cmentarz X okręgu cmentarnego na Jabłońcu. Następnie zeszliśmy do Limanowej, gdzie znajduje się odsłonięty w tym roku, pomnik Józefa Piłsudskiego na kasztance, upamiętniający pobyt i walkę Komendanta i jego brygady na tych terenach. (RS)

Podsumowanie działalności w 2018r.

W dniu 12 lutego 2019r., odbyło się spotkanie podsumowujące  działalność Szkolnego Koła Turystycznego w 2018 roku. W minionym sezonie turystycznym odbyliśmy 7 wycieczek pieszych na terenie Beskidu Żywieckiego, Wyspowego i Małego. Część uczniów zbierała punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej(GOT), zapisując przebyte wycieczki i zbierając pieczątki ze schronisk górskich w specjalnych książeczkach. W ubiegłym sezonie 15 uczniów zdobyło „Popularną Odznakę Turystyczną” 60pkt.: Karol Zagórski, Damian Solowski, Martyna Hojdas – Sutor, Liwia Strzelińska, Klaudia Filas, Adrian Strach, Maciej Mieczkowski, Mikołaj Kaczmarczyk, Dawid Moćko, Śmietana Zuzanna, Maksymilian Morawka, Aleksandra Lipka, Patrycja Główka, Mateusz Chorąży, Dawid Harwat i jedna uczennica „Małą Brązową”120pkt.: Liwia Strzelińska. Zdobyte odznaki wręczyła uczniom Pani Dyrektor Ewa Stokłosa .